لوگو کتابخانه بابل

برای زندگی

کتاب برای زندگی علی شاهی
کتاب برای زندگی علی شاهی

کتاب برای زندگی نوشتهٔ علی شاهی را اینجا دریافت کنید.

 

نویسنده در مقدمهٔ کتاب نوشته است:

در هنگامهٔ یک اعتراض که با طولانی شدنش کم‌کم رنگ «جنبش» و حتی شاید «انقلاب» به خود می‌گیرد، ذهن انسان در هر لحظه با دو پرسش بی‌پاسخ درگیر است: «دارد چه اتفاقی می‌افتد؟»، «نتیجهٔ این اتفاقات چه خواهد شد؟». درگیری با این دو پرسش در کنار رویدادهای هولناکی که خصلت هرروزهٔ چنین جنبش‌هایی است، می‌تواند هر کسی را فلج کند و از کار بیندازد.

 

چنین وضعیتی، علاوه بر پرسش‌های بالا، می‌تواند در ذهن هرکس پرسش‌های متفاوتی ایجاد کند و برای منی که نزدیک به پانزده سال از زندگی و آزادی نوشته بودم، پرسش‌های اصلی اینها بودند: «زندگی چیست؟»، «آزادی چیست؟»، «چرا انسان‌ها در زندگی‌شان باید در جستجوی آزادی باشند؟» و… این جنبش، فارغ از روند و نتیجهٔ آن، فرصتی بود که دوباره به این پرسش‌ها بازگردم و تلاش کنم که پاسخ‌هایی معنادار ولو مقطعی و اولیه برای آنها بیابم. بنابراین راهی نداشتم جز آنکه چاره‌ای برای از-کار-افتادگی‌ام بیندیشم و طبق معمول، این چاره چیزی نبود جز پناه بردن به نوشتن. تصمیم گرفتم جستاری بنویسم که در آن از زاویهٔ دید خودم با این پرسش‌ها درگیر شوم و توضیح دهم که منطق و استدلال کسانی که «واقعاً» در پی آزادیِ زندگی‌اند - منطق و استدلالی که ممکن است در هیاهو و خشم و غرش جنبش نادیده گرفته شود – چیست […]

 

از خواننده می‌خواهم که این کتاب را بیشتر به‌منزلهٔ پاسخی به یک وضعیت اضطراری و به عنوان «وظیفهٔ شهروندی» یک نویسنده در نظر بگیرد و بخواند و با تمام قوای فکری‌اش تلاش کند که نارسایی‌ها و خطاهایش را بیابد: نارسایی‌ها را تکمیل و خطاها را تصحیح کند […]

 

امروز که این مقدمه را می‌نویسم، هنوز هیچ چیز تمام نشده است. هنوز هم دو پرسش اصلی «دارد چه اتفاقی می‌افتد؟» و «نتیجهٔ این اتفاقات چه خواهد شد؟» به قوت خود باقی است و هنوز هم کسانی هستند که دغدغهٔ «زندگی آزاد» رهایشان نمی‌کند. این کتاب در میانهٔ جنبش نوشته شد و امیدوارم که از امروز، با شکل تازه‌اش به بحث‌هایی که در مورد مفاهیم «زندگی» و «آزادی» به راه افتاده، ملحق شود.

 


 

نسخۀ دیجیتال کتاب برای زندگی نوشتهٔ علی شاهی را می‌توانید از فایلِ ضمیمه رایگان دانلود کنید. برای سفارش نسخۀ کاغذی هم می‌توانید نام و شمارهٔ تماس و آدرس پستی خود را به ایمیل ما به نشانی babelrbooks@gmail.com بفرستید.

 

یک دیدگاه

  1. سلام و صد سپاس برای تلاشی که در زمینه تحلیل کتاب دارید. خیلی استفاده بردم. بخصوص تحلیل کتاب بار هستی کوندرا. اگر در ارتباط با کتابهای دیگر کوندرا هم تحلیل موجود است ممکنه معرفی بفرمایید؟ درک و فهمیدن دیدگاه های کوندرا بسیار سخت و مشکل است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Email
Facebook
Twitter
WhatsApp
Telegram